European Championships 2021 in Kyiv, Ukraine

April 27 – May 2, 2021


▪️▪️▪️▪️▪️▪️▪️▪️▪️▪️▪️▪️▪️▪️🇩🇰🏸⭐️▪️▪️▪️

PREVIOUS HOSTS
2018: Huelva (Spain)
2017: 
Kolding (Denmark)
2016: 
Vendeé (France)
2014: 
Kazan (Russia)
2012:
 Karlskrona (Sweden)
2010: Manchester (England)
2008: Herning (Denmark)
2006: Den Bosch (Netherlands)
2004: Geneva (Switzerland)
2002: Malmö (Sweden)

http://events.badmintoneurope.com/cms/?cmsid=340&pageid=5797

http://badmintoneurope.com/cms/default.aspx?clubid=4685&cmsid=239&pageid=5381&m=8441218

▪️▪️▪️▪️▪️▪️▪️▪️▪️▪️▪️▪️⚫️▪️▪️▪️▪️▪️▪️▪️

LIVE på TV2 Sport – se foto.
LIVE på Badminton Europe – ALLE KAMPE!
På www.badmintoneurope.tv

▪️▪️▪️▪️▪️▪️▪️▪️▪️▪️▪️▪️⚫️▪️▪️▪️▪️▪️▪️▪️

SEEDNING

HERRESINGLE

1 – Viktor Axelsen (DEN).
2 – Anders Antonsen (DEN)
3 – Rasmus Gemke (DEN)
4 – Hans-Kristian Vittinghus (DEN)
5 – Mark Caljouw (NED)
6 – Brice Leverdez (FRA)
7 – Toma Junior Popov (FRA)
8 – Thomas Rouxel (FRA)

DAMESINGLE

1 – Carolina Marin (ESP)
2 – Mia Blichfeldt (DEN)
3 – Evgeniya Kosetskaya (RUS)
4 – Yvonne Li (GER)
5 – Kirsty Gilmour (SCO)
6 – Neslihan Yigit (TUR)
7 – Line Højmark Kjærsfeldt (DEN)
8 – Line Christophersen (DEN)

HERREDOUBLE

1 – Kim Astrup/Anders Skaarup Rasmussen (DEN)
2 – Marcus Ellis/Chris Langridge (ENG)
3 – Vladimir Ivanov/Ivan Sozonov (RUS)
4 – Ben Lane/Sean Vendy (ENG)
5 – Mark Lamsfuß/Marvin Seidel (GER)
6 – Jones Jansen/Peter Käsbauer (GER)
7 – Christo Popov/Toma Junior Popov (FRA)
8 – Daniel Lundgaard/Mathias Thyrri (DEN)

DAMEDOUBLE

1 – Gabriela Stoeva/Stefani Stoeva (BUL)
2 – Chloe Birch/Lauren Smith (ENG)
3 – Maiken Fruergaard/Sara Thygesen (DEN)
4 – Selena Piek/Cheryl Seinen (NED)
5 – Emilie Lefel/Anne Tran (FRA)
6 – Alexandra Bøje/Mette Poulsen (DEN)
7 – Amalie Magelund/Freja Ravn (DEN)
8 – Linda Efler/Isabel Herttrich (GER)

MIXEDOUBLE

1 – Marcus Ellis/Lauren Smith (ENG)
2 – Thom Gicquel/Delphine Delrue (FRA)
3 – Mark Lamsfuß/Isabel Herttrich (GER)
4 – Mathias Christiansen/Alexandra Bøje (DEN)
5 – Robin Tabeling/Selena Piek (NED)
6 – Rodion Alimov/Alina Davletova (RUS)
7 – Sam Magee/Chloe Magee (IRL)
8 – Ronan Labar/Anne Tran (FRA)

Alle deltagere:

https://bwf.tournamentsoftware.com/sport/acceptancelist.aspx?id=2A10DA8B-3B2F-4FBD-8B22-7722FA005F56

Badmintonbladet.dk – Facebook, Twitter, Instagram, Youtube & LinkedIn.
Per Damkjær Juhl

Læs også

Jørgen Brix Steby er afgået ved døden

Det er med stor sorg at jeg må meddele jer alle at en af de …

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.