Rygtebørs – Jonas Rasmussen til Farum (opd. 6. juni)

Badmintonsæsonen er snart ovre, men allerede nu florerer der masser af rygter om spillere og klubskifter. Samtidig har flere af Badmintonligaklubberne offentliggjort nye spillere til næste sæson.

BadmintonBladet vil her følge med i både rygter og bekræftede klubskifter. Nogle spillere har allerede skiftet klub, og andre går måske med overvejelserne, og noget er bare rygter. Ikke alle rygter er bekræftede og ligger du derfor inde med information om hvorvidt et rygte holder eller ej, så kontakt os endelig.

Er det sådan, at du har hørt et rygte, må du endelig kontakte os, og vi smider det på listen. Som tiden går, og nogle af klubskifterne bliver en realitet, vil vi notere det i oversigten.

På den næste side kan du se alle de klubskifter som er bekræftet.

Kontakt BadmintonBladet med et rygte

Rygter
12. juni
Thomas Schjødt (træner) fra Silkeborg til Centrum IF

1. juni
Jonas Rasmussen fra Værløse til Farum
Michael Rasmussen fra Solrød til SAIF
Mathias Kany fra Skovshoved til Lillerød
Camilla Sørensen fra Vendsyssel til Værløse
Kari Gunnarson fra KBK til Skovshoved
Morten Dam til Vejlby som træner

27.maj
Mads Kolding fra TSS til Holbæk – BEKRÆFTET
Camilla Madsen fra Værløse til Hvidovre
Mathias Mundbjerg fra Højbjerg til AB Aarhus

26. maj
Nicky Bach fra Randers til Vendsyssel
Kasper Ipsen fra Værløse til Holte
Pernille Levinsky fra Hvidovre til Holte
Kristina Weesgaard fra AB Aarhus til Vendsyssel
Morten Dam og Nicky Bach nye trænere i Christiansbjerg

22. maj
Louise Eriksson fra Lillerød til Værløse
Michael Reed ny træner i Næstved
Mads Christophersen fra Greve til Gentofte
Kamilla Vinther fra Holte til Herlev BEKRÆFTET
Gert Hansen fra Skovshoved til KBK
Julie Qvistgaard fra Stenløse til Taastrup Elite BEKRÆFTET

16. maj
Jesper Toft fra AB Aarhus til Højbjerg
Lee Jung Nissen fra Aalborg Triton til Gug
Stine Messerschmidt fra Bornholm til Værløse

5. maj
Mathias Jørgensen bliver i Aabenraa (tidligere rygtet til Odense)
Andreas Hoffmann fra Lillerød til Værløse
Josephine van Zaane fra Vendsyssel til TSS – BEKRÆFTET

3. maj
Clara Nistad og Emma Wengberg fra England og Værløse til Vendsyssel – BEKRÆFTET

29. april
Kasper Møller Rasmussen fra Taastrup Elite til Hvidovre – BEKRÆFTET
Emil Hybel fra Slagelse til Odense – BEKRÆFTET
Mark Mohr Damgaard fra Ikas til Højbjerg – BEKRÆFTET

28. april
Simon Kamper Fra Næstved til SAIF (A træner) – BEKRÆFTET
Philip Ørbæk fra Solrød til SAIF – BEKRÆFTET
Petra Ulriksen fra Solrød til Roskilde – BEKRÆFTET
Andreas Fleischer Nielsen fra Roskilde til Solrød – BEKRÆFTET
Frank Johansen Fra BSI til SAIF
Jens Arly Rasmussen Fra Solrød til SAIF – BEKRÆFTET

27. april
Philip Seerup og Mathias L. Hansen fra Ikast til AB Aarhus – BEKRÆFTET

25. april
Sonja Pekkola fra TSS til Ikast – BEKRÆFTET

23. april
Kasper Simonsen fra Hillerød til Drive – BEKRÆFTET
Jonathan Aagren fra Lillerød til Drive
Julie Helander fra SAIF til Drive

19. april
Karoline Synnestvedt fra Ikast til AB Aarhus – BEKRÆFTET
Anders Antonsen fra AB Aarhus til Greve

17. april
Mikkel Enghøj fra Lillerød til Værløse
Rene Boye Faber fra Greve til Holbæk – BEKRÆFTET
Georgios Charalampidis starter hos Team Fyn efter pause

11. april
Martin Nyholm fra Odense til Ringe
Mads Jeberg fra Odense til Frederiksberg (træner)

4. april
Simon Normann fra TSV Neubiberg-Ottobrun til Odense
Mikkel Elbjørn bliver i KMB
Jeppe Ludvigsen stopper i Solrød (forsætter som træner i Værløse)

30. marts
Henrik Klærke fra Horsens til Team Fyn

28. marts
Anders Junker fra Grindsted til Kolding

24. marts
Jeppe Billund fra KBK til Viby

10. marts
Christian Lind Thomsen fra Skovshoved til Langhøj
Andreas Als fra Randers til AB Aarhus
Mads Sørensen fra Lillerød til Gentofte BEKRÆFTET
Rasmus Thier fra Lillerød til Viby J – BEKRÆFTET
Frederik Selvejer fra Horsens til Højbjerg eller Viby J

9. marts
Martin Baatz fra Randers til Tyskland
Rune Christtreu fra GUG til Viby eller Vejlby
Thor Christtreu fra Vejlby til AB Aarhus eller Viby J – BEKRÆFTET
Kristian Sørig Sørensen stopper som træner i Vejlby (forsætter som spiller). Måske overtager Morten Nygaard eller Thor Christtreu
Allan Harboe fra Herning til Viby J
Simon Friis Amossen fra Lillerød til Drive – BEKRÆFTET
Viktor Axelsen fra Værløse til Odense – BEKRÆFTET
Scott Evans fra Gentofte til TSS – BEKRÆFTET
Mikkel Stoffersen bliver i Ikast – BEKRÆFTET
Mads Emil Kristensen fra Ikast til Triton Aalborg – BEKRÆFTET
Søren Gravholt bliver i Værløse – BEKRÆFTET
Joachim Persson fra Greve til TSS – BEKRÆFTET
Line Marie Carlsen fra Slagelse til Ikast – BEKRÆFTET
Kim Bruun fra TSS til Greve – BEKRÆFTET
Joel og Joshua Eipe bliver i Gentofte – BEKRÆFTET
Tine Baun fra Skovshoved til Lillerød – BEKRÆFTET
Alexander Bond bliver i Solrød – BEKRÆFTET
Steve Olesen fra Solrød til Værløse – BEKRÆFTET
Raul Must fra Odense til Vendsyssel – BEKRÆFTET
Mathias Baskjær skifter ikke fra Ikast til AB Aarhus eller Viby J, har lavet ny aftale med Ikast – BEKRÆFTET
Luis Ramon Garrido fra Greve til Højbjerg – BEKRÆFTET
Victor Svendsen fra Ikast til Vendsyssel – BEKRÆFTET
Mathias Christiansen fra Gentofte til Greve – BEKRÆFTET
David Daugaard fra Gentofte til Greve – BEKRÆFTET
Line Kjærsfeldt fra Værløse til TSS – BEKRÆFTET
Anina Nilsson fra Triton til Ikast – BEKRÆFTET
Jacco Arends fra Greve til Vendsyssel – BEKRÆFTET

Læs også

Victor Svendsen bidrog på flotteste vis til stor VEB-sejr: Hjemmebanen blev udslagsgivende

Vendsyssel sikrede sig i går en flot sejr over Skovshoved på 4-2. Her leverede Victor …