UDM, Greve. Finale resultater 2021!🇩🇰🏆🥇🥈🥉

UDM, Greve. Finale resultater 2021!🇩🇰🏆🥇🥈🥉

••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••

▪️U13M

(1) Sarah Jeppesen, Lillerød –
(2) Mathilde Bach Moesgaard, Odense OBK
17/21,21/13,21/13

1) Aske Rømer Roslyng, Højbjerg –
(2) Jens Andersson, Skovshoved
21/16,21/16

(3) Astrid Kruse, Værløse
(3) Athene Lyduch Thornild, Solrød Strand –
Anna Louise Winther, Solrød Strand
Silje Nielsen, Hillerød
21/10,21/13

(1) Jens Andersson, Skovshoved
(1) Aske Rømer Roslyng, Højbjerg –
(2) Noah Hansen, Solrød Strand
(2) Frederik Hinding, Odense OBK
21/14,21/12

(3) Frederik Hinding, Odense OBK
(3) Mathilde Bach Moesgaard, Odense OBK –
August Kaldau, Lyngby
Athene Lyduch Thornild, Solrød Strand
17/21,21/12,21/13

••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••

▪️U15E

(2) Kajsa van Dalm, Brønderslev –
(3) Anna-Sofie Nielsen, Lillerød
21/8,21/15

(2) Robert Nebel, Værløse –
(1) Salomon Adam Thomasen, Højbjerg
21/14,11/21,21/13

(3) Maria Højlund Tommerup, Solrød Strand
(3) Anna-Sofie Nielsen, Lillerød –
(4) Cathrine Marie Wind, Kolding BK
(4) Alberte Petrea Prasz Espersen, Solrød Strand
21/16,21/13

(1) Salomon Adam Thomasen, Højbjerg
(1) Phillip Kryger Boe, Odense OBK –
(2) Lasse Linderoth Pedersen, Højbjerg
(2) Robert Nebel, Værløse
21/19,19/21,21/19

(3) Otto Reiler, Gentofte
(3) Amanda Aarrebo Petersen, Svendborg –
(4) Phillip Kryger Boe, Odense OBK
(4) Nicoline Tang, Odense OBK
21/19,21/18

••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••

▪️U17E

(3) Sofie Karmann, Hillerød –
(1) Frederikke Østergaard, Kolding BK
18/21,21/19,21/13

(1) Christian Faust Kjær, Viby J –
(4) Sebastian Mikkelsen, Solrød Strand
21/9,21/7

(3) Emma Irring Braüner, Ikast
(3) Frederikke Østergaard, Kolding BK –
(4) Sofie Karmann, Hillerød
(4) Benedicte Sillassen, Holbæk
21/19,21/19

(1) Christian Faust Kjær, Viby J
(1) Jakob Houe Andersen , Højbjerg –
(2) Mads Emil Monke, Herning
(2) Calvin Lundsgaard Kvolbæk, Højbjerg
21/7,21/11

(4) Hjalte Linde Johansen, Odense OBK
(4) Emma Irring Braüner, Ikast –
Calvin Lundsgaard Kvolbæk, Højbjerg
Anna Klausholm, Aalborg Triton
21/15,15/21,21/18

••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••

▪️U19E

(1) Simona Pilgaard, Odense OBK –
(2) Anna Siess Ryberg, Hvidovre
21/18,17/21,21/18

(3) Victor Ørding Kauffmann, Gentofte –
Mathias Solgaard, Ikast
21/19,14/21,21/16

(1) Simona Pilgaard, Odense OBK
(1) Anna Siess Ryberg, Hvidovre –
(2) Clara Løber, Højbjerg
(2) Mette Werge, Hvidovre
18/21,22/20,21/10

(1) William Kryger Boe, Odense OBK
(1) Mads Vestergaard, Højbjerg –
(2) Marcus Rindshøj, Solrød Strand
(2) Christopher Vittoriani, Gentofte
21/11,21/15

Mads Vestergaard, Højbjerg
Clara Løber, Højbjerg –
Malthe Mølbjerg Nielsen, Aalborg Triton
Laura Fløj Thomsen, Ikast
21/12,21/9

••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••

https://badminton.dk/2021/06/20/faa-overblik-over-alle-de-nye-danske-mestre-for-ungdom/

LINK til alle resultater

https://www.badmintonplayer.dk/DBF/Turnering/VisResultater/#89850,377136

Badmintonbladet.dk
Per Damkjær Juhl

Læs også

“Derfor er danske badmintonspillere de eneste, der kan tage kampen op mod asiaterne“

Interessant artikel af Kenneth Larsen, tidligere eliteansvarlig i Badminton Danmark, på videnskab.dk. Link til artikel …

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.