Quarterfinals today at EC in Kiev.

Bo Jensen, CEO Badminton Denmark skriver dette forud for kvartfinalerne ved de Europæiske Mesterskaber i Ukraine:

“Despite the absence of top female shuttler, Mia Blichfeldt, Denmark’ s shuttlers have claimed 12 spots in todays QF’s.

Many of the young and talented players are stepping up on the international stage. Go guys, bring it on at come back with a lot of medals.

Players / Pairs in EC QF
Denmark 12
France 5
Germany 5
England 5
Netherlands 3
Russia 2
Finland 1
Turkey 1
Scotland 1
Spain 1
Ireland 1
Swiss 1
Belgium 1“

Resultater fra EM individuelt 1968-2018

2018 i Huelva, Spanien

HS: Viktor Axelsen, Danmark
DS: Caroline Marin, Spanien
HD: Kim Astrup/Anders Skaarup Rasmussen, Danmark
DD: Gabriela Stoeva/Stefani Stoeva, Bulgarien
MD: Gabrielle Adcock/Chris Adcock, England

Klik her for at se flere resultater fra EM i 2018

2017 i Kolding, Danmark

HS: Rajiv Ouseph, England
DS: Carolina Marin, Spanien
HD: Mathias Boe/Carsten Mogensen, Danmark
DD: Kamilla Rytter Juhl/Christinna Pedersen, Danmark
MD: Gabriella Adcock/Chris Adcock, England

Klik her for at se flere resultater fra EM i 2017

2016 i La Roche sur Yon, Frankrig

HS: Viktor Axelsen, Danmark
DS: Carolina Marin, Spanien
HD: Masd Pieler Kolding/Mads Conrad-Petersen, Danmark
DD: Christinna Pedersen/Kamilla Rytter Juhl, Danmark
MD: Joachim Fischer Nielsen/Christinna Pedersen, Danmark

Klik her for at se flere resultater fra EM i 2016

2014 i Kazan, Rusland

HS: Jan Ø. Jørgensen, Danmark
DS: Carolina Marin, Spanien
HD: Vladimir Ivanov/Ivan Sozonov, Rusland
DD: Christinna Pedersen/Kamilla Rytter Juhl, Danmark
MD: Joachim Fischer Nielsen/Christinna Pedersen, Danmark

2012 i Karlskrona – Sverige

HS: Mark Zwiebler, Tyskland
DS: Tine Baun, Denmark
HD: Mathias Boe/Carsten Mogensen, Denmark
DD: Christinna Pedersen/Kamilla Rytter Juhl, Denmark
MD: Robert Mateusiak/Madiezda Zieba, Polen

2010 i England

HS: Peter Gade, Danmark
DS: Tine Rasmussen, Danmark
HD: Lars Paaske/Jonas Rasmussen, Danmark
DD: Valeria Sorokina/Nina Vislova, Rusland
MD: Thomas Laybourn/Kamilla Rytter Juhl, Danmark

2008 i Danmark

HS: Kenneth Jonassen, Danmark
DS: Xu Huaiwan, Tyskland
HD: Jonas Rasmussen/Lars Paaske, Danmark
DD: Lena Frier Kristiansen/Kamilla Rytter Juhl, Danmark
MD: Anthony Clark/Donna Kellogg, England

2006 i Holland

HS: Peter Gade, Danmark
DS: Xu Huaiwen, Tyskland
HD: Jens Eriksen/Martin Lundgaard, Danmark
DD: Gail Emms/Donna Kellogg, England
MD: Thomas Laybourn/Kamilla Juhl, Danmark

2004 i Schweiz

HS: Peter Gade, Danmark
DS: Mia Audina Tjiptawan, Holland
MD: Jens Eriksen/Martin Lundgaard Hansen, Danmark
DD: Mia Audina Tjiptawan/Lotte Bruil Jonathans, Holland
MD: Nathan Robertson/Gail Emms, England

2002 i Malmø

HS: Peter Rasmussen, Danmark
DS: Jie Yao, Holland
HD: Jens Eriksen/Martin Lundgaard, Danmark
DD: Jane F. Bramsen/Ann-Lou Jørgensen, Danmark
MD: Jens Eriksen/Mette Scholdager, Danmark

2000 i Skotland

HS: Peter Gade Christensen, Danmark
DS: Camilla Martin, Danmark
HD: Jens Eriksen/Jesper Larsen, Danmark
DD: Donna Kellogg/Joanne Goode, England
MD: Michael Søgaard/Rikke Olsen, Danmark

1998 i Bulgarien

HS: Peter Gade Christensen, Danmark
DS: Camilla Martin, Danmark
HD: Simon Archer/Chris Hunt, England
DD: Rikke Olsen/Marlene Thomsen, Danmark
MD: Michael Søgaard/Rikke Olsen, Danmark

1996 i Danmark

HS: Poul-Erik Høyer Larsen, Danmark
DS: Camilla Martin, Danmark
HD: Jon Holst-Christensen/Thomas Lund, Danmark
DD: Lisbet Stuer-Lauridsen/Marlene Thomsen, Danmark
MD: Rikke Olsen/Michael Søgaard, Danmark

1994 i Holland

HS: Poul-Erik Høyer Larsen, Danmark
DS: Lim Xiao Qing, Sverige
HD: Chris Hunt/Simon Archer, England
DD: Christine Magnusson/Lim Xiao Qing, Sverige
MD: Michael Søgaard, Danmark/Catrine Bengtsson, Sverige

1992 i Skotland

HS: Poul-Erik Høyer Larsen, Danmark
DS: Pernille Nedergaard, Danmark
HD: Jon Holst-Christensen/Thomas Lund, Danmark
DD: Xiao Qing/Christine Magnusson, Sverige
MD: Thomas Lund/Pernille Dupont, Danmark

1990 i USSR

HS: Steve Baddeley, England
DS: Pernille Nedergaard, Danmark
HD: Henrik Svarrer/Jan Paulsen, Danmark
DD: Dorte Kjær/Nettie Nielsen, Danmark
MD: Jon Holst-Christensen/Grete Mogensen, Danmark

1988 i Norge

HS: Darren Hall, England
DS: Kirsten Larsen, Danmark
HD: Jens Peter Nierhoff/Michael Kjeldsen, Danmark
DD: Nettie Nielsen/Dorte Kjær, Danmark
MD: Steen Fladberg, Danmark/Gillian Clark, England

1986 i Sverige

HS: Morten Frost, Danmark
DS: Helen Troke, England
HD: Steen Fladberg/Jesper Helledie, Danmark
DD: Gillian Clark/Gillian Gowers, England
MD: Martin Dew/Gillian Gilks, England

1984 i England

HS: Morten Frost, Danmark
DS: Helen Troke, England
HD: Martin Dew/Mike Tredgett, England
DD: Karen Chapman/Gillian Clark, England
MD: Martin Dew/Gillian Gilks, England

1982 i Vesttyskland

HS: Jens Peter Nierhoff, Danmark
DS: Lene Køppen, Danmark
HD: Stefan Karlsson/Thomas Kihlström, Sverige
DD: Gillian Gilks/Gillian Clark, England
MD: Martin Dew/Gillian Gilks, England

1980 i Holland

HS : Flemming Delfs, Danmark
DS: Liselotte Blumer, Schweiz
HD: Claes Nordin/Stefan Karlsson, Sverige
DD: Lane Webster/Nora Perry, England
MD: Mike Tredgett/Nora Perry, England

1978 i England

HS: Flemming Delfs, Danmark
DS: Lene Køppen, Danmark
HD: Ray Stevens/Mike Tredgatt, England
DD: Nora Perry/Ann Statt, England
MD: Mike Tredgett/Nora Perry, England

1976 i Irland

HS: Flemming Delfs, Danmark
DS: Gillian Gilks, England
HD: Ray Stevens/Mike Tredgett, England
DD: Gillian Gilks/Sue Whetnall, England
MD: Derek Talbot/Gillian Gilks, England

1974 i Østrig

HS: Sture Johnsson, Sverige
DS: Gillian Gilks, England
HD: Willi Braun/Roland Maywald, Vesttyskland
DD: Margaret Beck/Gillian Gilks, England
MD: Derek Talbot/Gillian Gilks, England

1972 i Sverige

HS: Wolfgang Bochow, Vesttyskland
DS: Margaret Beck, England
HD: Willi Braun/Roland Maywald, Vesttyskland
DD: Gillian Gilks/Judy Hashman, England
MD: Derek Talbot/Gillian Gilks, England

1970 i Wales

HS: Sture Johnsson, Sverige
DS: Eva Twedberg, Sverige
HD: Elo Hansen/Per Walsøe, Danmark
DD: Margaret Boxall/P.E. Whetnall, England
MD: David Eddy/P.E. Whetnall, England

1968 i Vesttyskland

HS: Sture Johansson, Sverige
DS: Irmgard Latz, Vesttyskland
HD: I.D. Eddy/R.A. Powell, England
DD: M.B. Boxall/P.E. Whetnall, England
MD: D. Jordan/P.E. Whetnall, England

Kilde: Badminton Danmark


Badmintonbladet.dk
Per Damkjær Juhl

Læs også

Lillerød opruster med spændende nyt træner dream team

PRESSEMEDDELELSE Tekst: SSU formand Jens Buck-JensenFoto: Johnny AskevigLillerød Badmintonklub har forsat ambitioner om at være blandt de bedste …

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.